EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete

Från 4200 SEK

exkl. moms

Kurslängd

1 dag

Ort/er

Distans, Göteborg, Örebro, Rikstäckande, Stockholm

Utbildningsform

Företagsanpassad utbildning, Onlineutbildning, Öppen utbildning

Språk

Svenska

Nästa kurstillfälle:
  • 1

    27 mar 2025 Onlineutbildning

    Online

Om kursen

Den här utbildningen hette tidigare ESA Instruerad person, ditt intyg för ESA Instruerad person har kvar sin giltighetstid, men ska du förnya det är det EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete som gäller.

Vår kurs EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete behandlar elsäkerhetsanvisningarna, ESA, och ersätter tidigare ESA Instruerad person. Den riktar sig till dig som ska utföra någon form av icke elektriskt arbete i en elektrisk anläggning och behöver kunskap och medvetenhet om de risker som kan förekomma.

 

EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete riktar sig till dig som ska utföra någon form av icke elektriskt arbete i en elektrisk anläggning och behöver förstå hur elsäkerhetsarbetet är organiserat och bli medveten om de el-risker som kan förekomma. Exempel på icke elektriskt arbete är byggnadsarbete, målningsarbete, gräsklippning, rengöring, markarbete etc.

 

Certifikatkostnad på 500kr per deltagare tillkommer som Energiföretagen kräver.

 

Kurslängd:

1 dag

 

Kontakt: 

019-760 15 20 

Kursmål

Efter genomgången kurs ska kursdeltagaren kunna arbeta på ett säkert sätt i miljöer där det kan finnas en elektrisk risk och förstå hur arbetet är organiserat för att förebygga el-olycksfall och driftstörningar.

Kursinnehåll

  • Elfaran
  • Organisation
  • Riskhantering
  • Säker kommunikation
  • Planering och utförande av arbete
  • Genomgång av blanketten ”Överenskommelse om tillträde”
  • Kursen avslutas med skriftligt prov

Målgrupp

Kursen vänder sig till dem som är icke el-fackkunniga och ska arbeta där det finns en elektrisk fara. Det kan t.ex. vara sanerare, signaltekniker, byggare, beredare, grävmaskinister som befinner sig invid en elektrisk anläggning eller andra som behöver arbeta inom driftrum i distributionsanläggningar eller industri.

Kursledare

Peter Axelsson är inte bara en erfaren pedagog – han är även en av Sveriges främsta specialister på ESA-EBR-utbildningar. Hans engagerande undervisningsstil och förmåga att göra komplexa ämnen lättförståeliga har gjort honom till en ovärderlig resurs för både nybörjare och erfarna yrkesverksamma inom branschen. När du utbildas av Peter kan du vara säker på att du får aktuell, praktiskt tillämpbar kunskap som möter branschens högsta krav.

Omdömen

”Vi på Yrkeshögskolan Syd i Hässleholm har under flera år använt oss av Lavi-gruppen i våra utbildningar och varit väldigt nöjda med kvalitén sedan start. Bara rekommendationer från oss! ”

Kommande kursstarter

  • 1

    27 mar 2025 Onlineutbildning

    Online

  • 17 apr 2025 Öppen utbildning

    Örebro

  • 25 apr 2025 Öppen utbildning

    Göteborg

  • 20 maj 2025 Öppen utbildning

    Göteborg

  • 3 jun 2025 Öppen utbildning

    Örebro

  • 12 jun 2025 Öppen utbildning

    Stockholm

  • 18 jun 2025 Öppen utbildning

    Varberg

  • 24 jun 2025 Öppen utbildning

    Örebro

Pris

Från 4200 SEK

exkl. moms

Kurslängd

1 dag

Ort/er

Distans, Göteborg, Örebro, Rikstäckande, Stockholm

Utbildningsform

Företagsanpassad utbildning, Onlineutbildning, Öppen utbildning

Språk

Svenska

Nästa kurstillfälle:
  • 1

    27 mar 2025 Onlineutbildning

    Online

Intresseanmälan

Nyfiken på att höra mer? Anmäl intresse i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi kan.

Vanliga frågor och svar

Utforska fler utbildningar