2 dagar
Örebro, Rikstäckande
Företagsanpassad utbildning, Öppen utbildning
Svenska
Deltagarna som genomför utbildningen med godkänt slutprov får arbeta i eller i närheten av en elanläggning. När deltagaren har gått utbildningen ska de kunna undvika elektriska riskkällor genom att omvandla den teoretiska kunskapen till det praktiska dagliga arbetet. Utbildningen bygger på publikationerna ESA Grund och ESA Arbete.
Vad kostar certifikat?
Certifikat avgift till Energiföretagen kostar 995kr för ESA grund.
Efter genomgången kurs ska kursdeltagaren kunna arbeta på ett säkert sätt i miljöer där det kan finnas en elektrisk risk och förstå hur arbetet är organiserat för att förebygga elolycksfall och driftstörningar.
Örebro
Göteborg
Örebro
Stockholm
Örebro
Pris
exkl. moms
2 dagar
Örebro, Rikstäckande
Företagsanpassad utbildning, Öppen utbildning
Svenska
Nyfiken på att höra mer? Anmäl intresse i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi kan.
Vad är ESA Grund-utbildning?
ESA Grund är en utbildning som ger en introduktion till Elsäkerhetsanvisningarna (ESA), vilka är riktlinjer för säkerhet vid arbete i och nära elektriska anläggningar. Utbildningen syftar till att förebygga elolyckor och öka säkerheten för personer som arbetar med el och elkraft. Den ger grundläggande kunskaper om ansvar, riskhantering och arbetsrutiner enligt ESA.
Vem behöver gå ESA Grund-utbildningen?
Utbildningen riktar sig till alla som arbetar i miljöer med elektriska anläggningar, inklusive:
Även personer som övervakar eller deltar i arbeten med elektriska anläggningar bör gå utbildningen.
Vad innehåller ESA Grund-utbildningen?
Utbildningen täcker följande ämnen:
Dokumentation: Hur man använder ESA-dokumentation, som arbetsbegäran och arbetsbevis.
Vilka är fördelarna med att gå en ESA Grund-utbildning?
Vilka är fördelarna med att gå en ESA Grund-utbildning?
Hur lång är ESA Grund-utbildningen och behöver den förnyas?
Utbildningen tar vanligtvis en dag (cirka 6–8 timmar) att genomföra. För att säkerställa att kunskaperna är aktuella och att man följer eventuella förändringar i ESA-anvisningarna rekommenderas det att gå en repetitionsutbildning var tredje år eller enligt arbetsgivarens krav.
LAVI gruppen AB
LAVI gruppen är ett lösningsorienterat utvecklingsföretag med fokus på kompetensförsörjningsfrågor och komptensproblematik.
Sidor
Kontakta oss